Encyklopedia ziół

Aloes zwyczajny (Aloe vera)Aloes zwyczajny Aloe Vera

Posted On Sierpień 10, 2017 at 8:23 pm by / Możliwość komentowania Aloes zwyczajny (Aloe vera)Aloes zwyczajny Aloe Vera została wyłączona

Aloes zwyczajny (Aloe vera) – wieloletni wiecznie zielony sukulent z rodziny liliowatych. Wydłużone żółte kwiaty rzadko pojawiają się gdy rośnie w mieszkaniach. Roślina nie jest odporna na przymrozki. Naturalnie występuje we wschodniej i południowej Afryce, południowej Europie i Australii.

Surowcem zielarskim są liście – stosuje się wodne wyciągi. Przed zbiorem surowca należy nie podlewać rośliny przez 2 tygodnie a w zimie przez miesiąc.

SKŁADNIKI AKTYWNE

Na działanie soku z aloesu składa się wiele związków działających synergistycznie. Wśród nich można wymienić: aloinę A i B (pochodne aloe-emodyny), aloe-emodynę, pochodne chromonu i jego estry z kwasem cynamonowym i p-kumarynowym. Ponadto aloes jest bogaty w takie dobroczynne składniki jak żywice, flawonoidy, gorycze, garbniki, polisacharydy, sole mineralne, saponiny, kwas salicylowy oraz witaminy i enzymy.

DZIAŁANIE

Przeciwzapalne, antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, immunostymulujące, wzmacniające, regenerujące, przeciwkrwotoczne, uspokajające, pobudzające wytwarzanie żółci.

WSKAZANIA LECZNICZE

a) Stosowanie wewnętrzne

Zapalenie kory mózgu, dychawica oskrzelowa, nieżyt jelita grubego, stany zapalne i zwyrodnienia rogówki i siatkówki, uporczywe bóle głowy, nerwobóle, wyczerpanie nerwowe, zanik nerwu wzrokowego, zmętnienie rogówki, stany zapalne układu pokarmowego, choroba wrzodowa, zanikowy nieżyt błony śluzowej żołądka, owrzodzenie odbytnicy i okrężnicy, zaparcia (przy braku perystaltyki jelit – świeże liście mają działanie przeczyszczające, ale także pobudzają trawienie).

Działanie antybakteryjne świeżego soku z aloesu wykazano w stosunku do gatunków Salmonella paratyphi, Staphylococcus aureus (Gronkowiec złocisty) i Streptococcus pyogenes (Paciorkowiec ropny). Natomiast roztwory metanolowe hamują wzrost grzyba Aspergillus niger (Kropidlak czarny) i hamują działanie wirusa Hepes simplex 1 i 2.

W terapii nowotworowej sok z aloesu zwiększa działanie antynowotworowe cisplatyny czy gemcytabiny (leków na nowotwory piersi, jajników, płuc), a po chemoterapii w stanach supresji szpiku kostnego.
Oprócz emodyny, wśród składników aloesu działających antynowotworowo ważny jest mukopolisacharyd – acemannan. Wzmaga on produkcję limfocytów Tc (cytotoksycznych) i zwiększa liczbę limfocytów B czyli działa immunostymulująco, dzięki czemu wspomaga walkę organizmu z nowotworem.

b) Stosowanie zewnętrzne

Blizny, uszkodzenia naskórka, owrzodzenia podudzia, nieżyt nosa, zapalenie zatok bocznych nosa (wkraplanie i przemywanie), owrzodzenie i pęknięcia skóry, wysypki alergiczne i ropne, oparzenia (termiczne i od promieniowania RTG), ukąszenia owadów, zapalenie śluzówki jamy ustnej, afty, paradontoza, zapalenie sromu i pochwy.

W połączeniu z kurkumą stosuje się go jako środka tonizującego

 

ALOES ZWYCZAJNY – PRZECIWWSKAZANIA

Aloes zwyczajny nie jest zalecany dla kobiet w ciąży ze względu na działanie silnie przeczyszczające, a większe dawki mogą dodatkowo wywoływać wymioty. Przeciwwskazaniem do stosowania są również krwawienia miesiączkowe, a także zatrzymanie pracy lub silne stany zapalne jelit.

ALOES ZWYCZAJNY – STOSOWANIE

Mikstura aloesowa – do stosowania wewnętrznego

  • 300g świeżych liści aloesu
  • 500g miodu
  • 40ml alkoholu (40%)

Liście aloesu myjemy, odcinamy ostre boczne wyrostki i kroimy na małe kawałki. Następnie miksujemy je razem z miodem i alkoholem, po czym tak przyrządzoną miksturę przechowujemy w lodówce w ciemnym słoiku, chroniąc ją przed światłem.
10-20 ml mieszanki stosujemy 3 razy dziennie, na pół godziny przed posiłkiem. Terapia trwa z przerwami naprzemiennie – 10 dni stosowania i 10 dni przerwy, tak przez kilka miesięcy.

LITERATURA:

I. Lidia Wincek: Roślinne terapie antynowotworowe w praktyce terapeutycznej. Vital, Białystok 2017. ISBN: 978-83-65404-64-0
II. Jadwiga Górnicka: Apteka Natury. Warszawa, AWM. ISBN: 83-85904-71-9
III. Penelope Ody, tłum. Małgorzata Garbarczyk: Uzdrawiająca moc ziół. MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2008. ISBN: 978-83-7073-644-6