Encyklopedia ziół

Aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa)

Posted On Czerwiec 3, 2017 at 4:10 pm by / Możliwość komentowania Aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa) została wyłączona

Aronia czarna (czarnoowocowa) to 1-2 metrowy krzew należący do rodziny różowatych. Kwitnie w maju, a jej kwiaty mają biały kolor. Zielone liście jesienią przebarwiają się na czerwono. W stanie dzikim występuje na terenie kontynentu północnoamerykańskiego. Jest dosyć odporna na mróz. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych bądź półcienistych.

 

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Surowcem zielarskim są owoce, które zawierają dużo witamin, mikroelementów, a także pektyny, garbniki, kwasy organiczne, flawony i antocyjany dzięki czemu mają właściwości lecznicze. Na uwagę zasługuje fakt, że owoce aronii zawierają znaczne ilości witaminy P (ok. 0,5%), która jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania witaminy C (również zawartej w aronii razem z witaminami: B1, B6, E i PP). Owoce pozostają przez dłuższy okres świeże dzięki zawartości substancji bakteriostatycznych.

U osób cierpiących na nadciśnienie obserwuje się znaczące obniżenie ciśnienia krwi po zażyciu preparatów z owoców aronii. Natomiast zawarte w nich kwasy organiczne i garbniki wykazują działanie przeciwzapalne.