Encyklopedia ziół

Bazylia poświęcona, Tulsi (Ocimum sanctum)

Posted On Wrzesień 11, 2017 at 2:11 pm by / Możliwość komentowania Bazylia poświęcona, Tulsi (Ocimum sanctum) została wyłączona

Bazylia poświęcona, azjatycka (Ocimum sanctum, syn. O. tenuiflorum) – jest wieloletnią rośliną pochodzącą z Azji południowej (tereny Indii, Malezji) rośnie na terenach tropikalnych, ale bywa również hodowana w klimacie tropikalnym. Ze względu na symbolikę religijną jest rośliną święta w hinduizmie, gdzie sadzi się ją przy świątyniach, w pobliżu domostw. Z korzeni bazylii świętej wykonuje się naszyjniki, a z nasion różance. Jest wyższa od swojej europejskiej krewniaczki. Liście są jajowate zielone z odcieniem purpury.
 
Tradycyjnie jest stosowana w medycynie hinduskiej, chińskiej i tajskiej. Surowcem zielarskim są liście i olejek eteryczny.

 

DZIAŁANIE

Przeciwdepresyjne, antyseptyczne, pobudza korę nadnerczy, przeciwwymiotne, wzmacniające, przeciw wzdęciom, przeciwgorączkowe, wykrztuśne.

 

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Stosowana jest przy skurczach mięśni (dreszczach), udrażnia układ oddechowy (nos i płuca). Zalecana w zaburzeniach trawienia i jako ziołowy lek na pasożyty jelitowe. Uspokaja układ nerwowy – olejek używany jest jako środek przeciwdepresyjny. W Indiach stosowana jest jako afrodyzjak (ze względu na właściwości wzmacniające organizm i dodające pogody ducha – „obdarza miłością i oddaniem” ).

 

PRZECIWWSKAZANIA

Kobiety w ciąży powinny unikać stosowania olejku bazyliowego

 

LITERATURA

I. http://ogrod-koryciny.ziolowyzakatek.pl/?page_id=1405
II. https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylia_azjatycka
III. Penelope Ody, tłum. Małgorzata Garbarczyk: Uzdrawiająca moc ziół. MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2008. ISBN: 978-83-7073-644-6