Encyklopedia ziół

Czepota puszysta , Vilcacora (Uncaria tomentosa)

Posted On Wrzesień 23, 2017 at 7:42 pm by / Możliwość komentowania Czepota puszysta , Vilcacora (Uncaria tomentosa) została wyłączona

Czepota puszysta, Vlicacora (Uncaria tomentosa), zwana także kocim pazurem (Una de gato) to drzewiaste pnącze należące do rodziny marzanowatych (Rubiaceae). Naturalnym jej środowiskiem jest Amazonia, skąd rozprzestrzeniła się na inne tereny Ameryki Południowej oraz do Ameryki Środkowej. Dorasta do wysokości 30 metrów. Roślina jest od dawna znana i ceniona przez plemiona amazońskie.

Surowcem zielarskim jest kora, korzeń oraz liście i kwiaty.

 

SKŁADNIKI AKTYWNE

Gatunki czepoty puszystej nieznacznie różnią się składem chemicznym. Można napotkać na dwa chemotypy: pierwszy – zawierający pentacykliczne (w liściach i korzeniach – unkaryna F, mitrafilina, izomitrafilina, pteropodyna, izopteropodyna i speciofilina) i drugi – tetracykliczne alkaloidy oksyindolowe. Ponadto zawiera triterpeny (kwas oleandrowy, ursolowy i chinowy), steroidy (beta-sitosterol, kampesterol i niewielkie ilości cholesterolu), katechiny (katechina, epikatechina, gallokatechina i epigallokatechina), procyjanidyny (cynchoneina 1a i cynchoneina 1b), glikozydy kwasu chinowego oraz saponiny.

 

CZEPOTA PUSZYSTA – DZIAŁANIE

Przeciwzapalne, przeciwbólowe, antynowotworowe, przeciwwirusowe, antymutagenne, antyoksydacyjne, immunoregulacyjne, stymulujące fagocytozę, hepatoprotekcyjne i hamujące podziały mitotyczne komórek.

 

CZEPOTA PUSZYSTA –  WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Chemotyp Vilcacory zawierający pentacykliczne pochodne oksyindolowe jest dosyć cenny jeśli chodzi o przydatność leczniczą. Wzmacnia układ immunologiczny, wzmaga fagocytozę, zwiększa syntezę limfocytów T i komórek NK, hamuję agregację płytek krwi, wykazuje działanie krwiotwórcze, stanowi skuteczny lek na żółtaczkę, choroby reumatyczne, zakażenia wirusem HIV i wirusem opryszczki, a w szczególności na nowotwory (za efekt ten odpowiada mitrafilina i pteropodyna), przy czym stosuje się ją również pomocniczo przy chemioterapii i radioterapii (w zmniejszeniu skutków ubocznych). Natomiast chemotyp posiadający alkaloidy tetracykliczne (rynchofilina) reguluje krzepliwość krwi i wpływa na pracę serca, ale zastosowanie tych związków jest ograniczone, z tego względu pacjent powinien szukać produktów certyfikowanych z informacją o rodzaju zawartych w produkcie alkaloidów oksyindolowych.

Ze względu na zawartość glikozydów kwasu chininowego Vilcacora posiada działanie antywirusowe w stosunku do wirusa pęcherzykowatego zapalenia jamy ustnej (vesicular stomatitis virus – VSV) wg. badań specjalistów. Ponadto, stosuje się ją w leczeniu stanów zapalnych stawu kolanowego i kości oraz chorób układu moczowego i dny moczanowej. Wykazuje również działanie rozluźniajace i uspokajające na układ nerwowy. Natomiast plemiona amazońskie stosują czepotę puszystą w stanach zapalnych żołądka (w tym na wrzody), choroby jelit, do leczenia zakażeń, chorób reumatycznych i do leczenia raka.

 

CZEPOTA PUSZYSTA – PRZECIWWSKAZANIA

Roślina jest bezpieczna, ale ze względu na sprzeczne doniesienia nie zaleca się stosowania Vilcacory u kobiet w ciąży.

 

CZEPOTA PUSZYSTA – STOSOWANIE

Odwar z Vilcacory – przygotowuje się go przez gotowanie 2 łyżek kory czepoty puszystej (drobno posiekanej)  w 1 litrze wody przez 20 – 30 minut (pod przykryciem). Po odcedzeniu odwar stosuje się trzy razy dziennie po jednej szklance pomiędzy posiłkami.

Wyciągi alkoholowe – stosuje się je w terapii przeciwnowotworowej, gdyż wykazują większą aktywność cytotoksyczną.

 

LITERATURA

I. Lidia Wincek: Roślinne terapie antynowotworowe w praktyce terapeutycznej. Vital, Białystok 2017. ISBN: 978-83-65404-64-0
II. http://www.czytelniamedyczna.pl/2607,uncaria-tomentosa-willd-dc-vilcacora-chemizm-i-wlasciwosci-biologiczne.html#
III. http://www.kramzielarski.pl/encyklopedia-ziol-U.html