Encyklopedia ziół

Czosnek niedźwiedzi (allium ursinum)

Posted On Luty 3, 2018 at 9:00 pm by / Możliwość komentowania Czosnek niedźwiedzi (allium ursinum) została wyłączona

Czosnek niedźwiedzi (allium ursinum) – roślina należąca do rodziny Liliowatych (Liliaceae), występująca jako gatunek pospolity. Można ją spotkać w wilgotnych lasach liściastych, parkach i w zaroślach, przy czym preferuje gleby lekkie, próchnicze i nawodnione. Liście czosnku niedźwiedziego kształtem przypominają te u konwalii, a po roztarciu wydzielają charakterystyczny „czosnkowy” aromat. Łodyga jest tu trójkanciasta, zakończona wielokwiatowym baldachem z białymi kwiatami.

 

SKŁADNIKI AKTYWNE

Zawiera olejek lotny i pochodne allilowe.

 

DZIAŁANIE

Pobudzające łaknienie, usuwające toksyny i metabolity, przeciwmiażdżycowe,

 

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Ziele czosnku niedźwiedziego wykazuje właściwości lecznicze zbliżone do czosnku pospolitego, jednakże nie występuje po jego spożyciu charakterystyczny oddech. Stosowane jest w celu poprawy łaknienia, na problemy z trawieniem i w innych problemach żołądkowo-jelitowych. Ponadto, ceniona jest ze względu na działanie przeciwmiażdżycowe i ochronne na naczynia krwionośne, usuwanie i neutralizację toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Zalecany jest u osób cierpiących na reumatyzm.

 

PRZECIWWSKAZANIA

Nie stwierdzono

 

STOSOWANIE

Jako przyprawa bezpośrednio do posiłku lub w mieszankach z innymi ziołami.

 

LITERATURA

I. Dietmar Aichele, Marianne Golte-Bechtle, tłum. Helena Terpińska-Ostrowska: Jaki to kwiat?. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Warszawa 1984. ISBN 83-09-00687-X
II. Rudi Beiser, tłum. Wojciech Zahaczewski: Ziołowe szczęście. Wyd. Bellona. Warszawa 2015. ISBN 978-83-11-14422-4