Encyklopedia ziół

Drzewo herbaciane (Melaleuca alternifolia)

Posted On Luty 3, 2018 at 9:20 pm by / Możliwość komentowania Drzewo herbaciane (Melaleuca alternifolia) została wyłączona

Drzewo herbaciane, Melaleuka skrętolistna (Melaleuca alternifolia) – drzewo należące do rodziny mirtowatych (Myrtaceae), naturalnie występujące na terenie Australii.
 
Surowcem jest olejek eteryczny. Olej herbaciany jest jednym z nielicznych olejków, które można stosować bezpośrednio na skórę bez uprzedniego rozcieńczenia. Ponadto nie podrażnia błon śluzowych.

 

DZIAŁANIE

Antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, pobudzające odporność, przeciwpasożytnicze.

 

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Wykazuje właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze i dlatego jest stosowany do dezynfekcji ran i miejsc zarażonych grzybami lub bakteriami. Przykładowo, w formie maści jest stosowany przy zakażeniu Gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus) i smarowania klatki piersiowej podczas przeziębienia z przebiegiem gorączki. Dodatkowym zastosowaniem olejku z malaleuki jest odstraszanie gnid i wszy.

 

PRZECIWWSKAZANIA

Brak przeciwwskazań
 

STOSOWANIE

Olejek stosujemy bezpośrednio na skórę i błony śluzowe, a z liści z sporządzamy napar.
 

LITERATURA

I. Penelope Ody, tłum. Małgorzata Garbarczyk: Uzdrawiająca moc ziół. MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2008. ISBN: 978-83-7073-644-6