Encyklopedia ziół

Żyworódka pierzasta (Kalanchoe Pinnatum)

Posted On Marzec 23, 2018 at 11:31 pm by / Możliwość komentowania Żyworódka pierzasta (Kalanchoe Pinnatum) została wyłączona

Żyworódka pierzasta (Kalanchoe Pinnatum) – roślina należąca do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae), charakteryzuje się pierzasto podzielonymi liśćmi co odróżnia ją np. od żyworódki daigremonta, która posiada długie i wąskie liście o lekko falowanych brzegach. Natomiast wszystkie gatunki tworzą na swych liściach rozmnóżki.
 
Surowcem zielarskim jest ziele żyworódki lub sok z liści.

 

SKŁADNIKI AKTYWNE

Żyworódka zawiera katechiny, glikozydy bufadienolidowe, flawonoidy, witaminę C, kwasy organiczne i kwasy fenolowe.

 

DZIAŁANIE

Regenerujące, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, antymykotyczne, przeciwzapalne, immunostymulujące.

 

ŻYWORÓDKA PIERZASTA – WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Stosowana jest w leczeniu stanów zapalnych narządu słuchu, wzroku, przy biegunkach i chorobach układu oddechowego oraz w leczeniu nowotworów (rak macicy, pochwy i prącia), ze względu na właściwości immunostymulujące, cytotoksyczne i cytostatyczne na komórki nowotworowe, a zewnętrznie na źle gojące się rany.

 

ŻYWORÓDKA PIERZASTA – STOSOWANIE

Sok z żyworódki – ziele (głównie liście) żyworódki należy zmielić i do 50 ml miazgi należy dodać 25 ml wystudzonej wody. Całość pozostawiamy na pół godziny i przeciskamy przez lnianą szmatkę. Sok z żyworódki pijemy po 2 łyżki dziennie, a zewnętrznie możemy go stosować do okładów, zakraplaniu oczu, przemywania i do lewatyw. Można również wymieszać go z maścią tranową, nagietkową lub z olejem lnianym w celu stosowanie na  trudno gojące się rany i na oparzenia.
 
Odwar – 2 łyżki pociętego ziela zalewamy 300 ml wody i gotujemy przez 10 minut. Całość należy pozostawić na pół godziny do naciągnięcia. Odwar pijemy po 150 ml 2 razy dziennie przy schorzeniach płuc.

 

LITERATURA

I. Lidia Wincek: Roślinne terapie antynowotworowe w praktyce terapeutycznej. Vital, Białystok 2017. ISBN: 978-83-65404-64-0